Asgari ücret için zam kararının ne olacağı belirsliğini korkurken AKP Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un yapmış olduğu açıklamada; '' Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. Öyle zannediyorum ki yüzde 40'lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek.'' dedi.

Her yıl bir kez düzenlenen asgari ücretin bu yıl ara zam ile ikinci kez artırılması gündemdeki yerini korumaktadır. 

AKP Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, katıldığı televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu. 

Yapmış olduğu açıklamalardan; '' Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Acil olan şu anda vatandaşımızın ciddi alım gücü problemiyle karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bunun için alım gücünün desteklenmesini temin edilmesi lazım.'' ifadelerini kullandı.

Numan Kurtulmuş'un diğer açıklamaları ise; '' İmkanlar dahilinde halkın sorunlarını çözmek hükümetin hem vazifesidir hem de siyasi önceliğidir. Burada memur emeklileri dahil olmak üzere çalışanlarımıza enflasyon farkını da üzerine koyarak herhalde yüzde 40 oranında bir artışın, olacağını öngörüyorum.''

'' Bunu açıklamak bakanlığa düşer, onların görevi. İlgili bakanlarımız, ülkemizde çok geniş bir asgari ücret komisyonu var, onlar bir araya gelir. Bir kaç seçenek var, bunlar gerekli çalışmaları yapıp sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceklerdir.''

'' Nasıl ki geçen sene asgari ücrete gelen zam halk tarafından 'adil oldu' denilecek şekilde olduysa biz bunu temmuz da göreceğiz.'' dedi.

Emekli ve çalışanların maaşı 5 syda yüzde 35.64 oranında eridi. En düşük memur maaşının alım gücü asgari ücretin altına düştü. Asgari ücretlinin alım gücü 3 bin 136 liraya geriledi. Yılbaşında 5 bin 972 liraya yükseltilen en düşük dereceli memurun alım gücü Mayıs sonu itibariyle TÜİK enflasyonuyla 4 bin 403 liraya düştü, net asgari ücretin altına düşen memur bin 596 lira kaybetti. Maaşı 6 bin 660 lira olan öğretmenin alım gücü 5 ayda 4 bin 910 liraya, 7 bin 460 lira maaş alan hemşirenin alım gücü 5 bin 500 liraya geriledi. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP Genel Merkezi'nde,  Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile birlikte açıklamalarda bulundu. Atalay şunları söylemiştir;

'' 2 gün evvel randevu istedik. Çalışma hayatındaki sorunlarla ilgili bugün kendisiyle konuşma imkanı bulduk. Gündemde asgari ücret, emeklilerin durumu ve EYT vardı. Her konuyu A'dan Z'ye konuşma ikanı bulduk.''

''Sayın Cumhurbaşkanımız, önümüzdeki günlerde çalışma bakanıyla, bu işin taraflarıyla bir toplantı yapılacağını, bununla ilgili önümüzdeki günlerde bize haber vericeğini söyledi.''

''Hangi noktaya geldik diye bir rakam konuşmadık. Asgari ücretlinin alım gücünün düştüğünü, dar ve sabit gelirlinin alım gücünün düştüğünü, emeklinin durumunun ortada olduğunu A'dan Z'ye anlattık.

''Cumhurbaşkanı, 'Bunlarla ilgili önümüzdeki günlerde çalışma yapıyoruz. Size de kamuoyuna da bilgi vericeğiz.' dediler. Ortada bir rakam yok ama asgari ücretin ocak ayındaki alım gücüyle şu andaki alım gücüyle şu andaki alım gücünü, emeklilerin maaşını konuştuk.'' dedi.

Atalay, vatandaşın alım gücünün düşmesine ve asgari ücrette artış görüşmelerini şimdiden başlamasına dikkat çekmektedir. 

'' Bugüne kadar biz Aralık ayının dışında asgari ücreti toplamadık. Şartlar öyle getirdi ki, bırakın Aralık ayını, Haziranı bile bulduğunda insanlar alım gücünü kaybetti.'' dedi.

Erdoğan ile görüşmesinde, Atalay; ''Güzel müspet bir görüşme oldu. Cumhurbaşkanı  'Ben her şeyin farkındayım, ne olduğunu biliyorum' dedi. Güzel bir görüşme oldu. İnşallah önümüzdeki günlerde kamuoyuna müspet bir haber verirler.'' dedi.

Asgari ücret miktarı ile ilgili de Atalay şunları söyledi; '' Benim akımdaki rakam çok güzel. Her şeyi söylerim. 10 bin de söylerim ama öyle değil. Söylediğinle aldığın arasında bir uyum olması lazım. İş verenlerin büyük bölümü asgari ücretin artmasını istemiyor. Asgari ücret artsın ama artan tarafını devlet karşılasın diyorlar. İşin kolay yanı o. Biz burada insanların cebine ne girecek ona bakıyoruz. Bununla ilgili toplumu memnun edecek bir şey olur diye düşünüyorum. '' açıklamasında bulundu.