CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK'in hazırladığı mart ayı işsizlik rakamlarını değerlendirdi.  Öztrak,'Ekonomik buhranın işsizlik üzerindeki ağır faturası görülmeye başladı' ifadelerinin kullandı.CHP Sözcüsü Faik Öztrak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile TÜİK'in belirlediği mart ayı işsizlik verilerini yorumladı.Açıklanan verilerdeki rekorlara dikkat çeken Öztrak, "Ekonomik buhranın işsizlik üzerindeki ağır faturası görülmeye başladı" değerlendirmesi yaptı.

CHP'li Öztrak'ın açıklamaları şu şekilde:

"TÜİK’in Mart dönemine ait işgücü ve istihdam verileri neler söylüyor? 

Salgın işgücü piyasasında daha önce görmediğimiz kadar yıkıcı etkiler yaratmaya başladı. Kısa çalışma ödeneği ve zorunlu izin uygulaması sonucunda 4,5 milyon çalışan askıda olmasına rağmen, son bir yılda 1 milyon 662 bin kişi işinden oldu. Sadece Mart ayında işini kaybedenlerin sayısı ise 1 milyon 3 bin kişiyi buldu. Bunlar rekor!

Son bir yılda, işgücü piyasasından çıkanların sayısı 2 milyon 235 bin oldu. Son bir ayda işgücünden çekilenlerin sayısı ise 1 milyon 35 bin kişiyi buldu. Bunlar da rekor! 

Son bir yılda çalışma çağında olup da farklı nedenlerle iş aramayan, işgücüne katılmayan, nüfustaki artış ise 3 milyon 274 bin kişi oldu. Böyle bir durumla daha önce hiç karşılaşmadık. Sağlık nedeniyle iş arayamayan yurttaşlarımızın sayısındaki artış ise 608 bin. Bu da rekor!

Son bir yılda çalışmaya hazır olduğu halde, iş bulma ümidini yitirenler veya çeşitli nedenlerle iş aramaktan vazgeçenlerin sayısındaki artış ise 1 milyon 459 bin. 

Bu da ayrı bir rekor!

Sonuçta tüm bu etkileri dikkate alan geniş tanımlı işsiz sayısı, son bir yılda, 1 milyon 237 bin kişi artarak; 9 milyon 418 bin kişiye ulaşmış. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise aynı dönemde, 4,2 puan artarak, yüzde 27,2’ye ulaştı. Bu da rekor!

Ekonomik buhranın işsizlik üzerindeki ağır faturası görülmeye başladı." 
oztrak.jpg