CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, nakit para olmadığı belirtilen işsizlik fonunu beslemek adına AKP iktidarının Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında emekçilerin kazanılmış hakkı olan kıdem tazminatının fona devredilmesi düzenlemesini sert bir dille eleştirdi.

'İŞÇİNİN EMEKÇİNİN ELİNDE KALAN SON GÜVENCEYİ DE GASP ETMEK İSTİYORLAR!'

Kaplan’ın açıklaması şu şekilde: “Kıdem tazminatı işçilerin emeklilikte bir ev, bir araba alma hayalidir, belki alacakları parayla çocuklarını okutma hayalidir. İşçinin alın teridir, yıllardır verdiği emeğin karşılığıdır.
Kıdem tazminatının fona devredilmesi demek; tam anlamıyla işçinin, emekçinin elinde kalan son güvencesini elinden almaktır.

Hükümet fon yaratmak için kendi şatafatından ödün vermek yerine, yine işçinin, emekçinin hakkına göz dikiyor. AKP İktidarı ne zaman zora düşse, kıdem tazminatını zayıflatma gündeme geliyor. Bu düzenleme kabul edilecek bir düzenleme değildir. Kıdem tazminatı, işçinin, emekçinin iş güvencesi, yıllarca biriktirdiği emeğidir. Senelerce asgari ücretle çalışan yurttaşlarımızın birikmiş paralarına el koymak isteyen AKP İktidarı, işçinin emekçinin hakkını bu düzenlemeyle gasp edecek. Bırakın bari yaşlılıklarında işçi, emekçi nefes alsın!” diye ifade etti.