CHP Parti Meclisi Üyesi Ankara Milletvekili Ecz. Gamze Taşcıer, “Bir senede, tüm kalemleri içermese de, bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği masraflarında ortalama %35’lik bir fiyat artışı olduğu söylenebilecektir” ifadelerini kullandı.

CHP Parti Meclisi Üyesi Ankara Milletvekili Ecz. Gamze Taşcıer, hazırladığı raporla bebek bakım malzemelerinin fiyatlarında yüksek artış olduğunu kaydetti.

Taşcıer, “Çocuk sahibi olmak lüks oldu” başlıklı raporunda marketlerde satılan ürünlerin fiyatlarının artışını inceledi. CHP’li Taşcıer, “Bir senede, tüm kalemleri içermese de, bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği masraflarında ortalama %35’lik bir fiyat artışı olduğu söylenebilecektir” ifadelerini kullandı.

“BİRİCİK YAVRULARINI BÜYÜTEBİLMEK İÇİN BÜYÜK HARCAMALARI GÖĞÜSLEDİĞİ DE GÖRÜLEBİLECEKTİR”

CHP Milletvekili Gamze Taşcıer’in “Çocuk sahibi olmak lüks oldu” başlıklı raporu şöyle:

“Ülkemizin içinde bulunduğu ve günden güne derinleşen ekonomik krizin etkisiyle, halkımız hızla yoksullaşmaktadır. Kötü yönetilen ekonomi, zamlar, enflasyon ve artan vergi yükü nedeniyle vatandaşlarımız masrafları alabildiğine artmıştır. Bu masrafların en büyüklerinden biri de bebek bakım masraflarıdır. Aileleri tarifsiz bir mutluluğa kavuşturan ve sevinç kaynağı olan bebeklerin, ne yazık ki bakım masrafları vatandaşın belini büker hale gelmiştir. Türkiye’de sadece geçtiğimiz yıl 1 milyon 183 bin 652 bebek doğduğu düşünüldüğünde, milyonlarca ailenin dünyaya getirdikleri biricik yavrularını büyütebilmek için büyük harcamaları göğüslediği de görülebilecektir.

Artan bebek bakım masraflarının, bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği özelinde, sadece son bir yılda ne ölçüde arttığını tespit edebilmek için bir inceleme çalışması yapılmıştır. En bilinen iki süpermarket ve bir anne bebek ürünleri mağazasının online satış platformlarında Nisan-Mayıs 2019 ve Mayıs 2020 tarihlerindeki sayfalarında yine en bilinen markaların satış fiyatları karşılaştırılmıştır. Böylece söz konusu markaların bir senede, aynı ürünlerindeki fiyatların artış oranı ortaya konulmuştur. Sonuçta bir yılda bebek bakım masraflarının ne denli arttığı, ailelerin ekonomik olarak nasıl bir yükle karşılaştıkları anlaşılmıştır.

-Aşağıda her ürün başlığında en bilinen marka/markaların ürünlerine yer verilmiştir. Her ürünün en bilinen markanın olduğu tekrar tekrar ifade edilmeyecektir.

BEBEK BEZLERİNDE YÜZDE 23.6’LIK ARTIŞ

Bebek bakımı için en büyük ihtiyaçların başında gelen bebek bezinin fiyatı sadece bir senede ciddi artış yaşamıştır. Markanın söz konusu iki marketteki prematüre (0), 2, 3 ve 4 beden bezlerinin fiyatları karşılaştırıldığında %23.6’lık bir artış olduğu görülmektedir. 0 bedende %25, 2 bedende %37.6, 3 bedende %18.9, 4 bedende %12.9 fiyat artışı olmuştur.

Bebeklerin gelişimi için önemli olan bir diğer ürün de 0-6 ay arası kullanılan bebek sütü ve genellikle 18 ay sonrası kullanılan devam sütleridir. Markanın hem 350 gramlık bebek sütü hem de yine 350 gramlık devam sütü %25.9’luk bir artış görmüştür.

ANNELERİN SÜTÜNÜ ARTTIRMAK İÇİN KULLANDIKLARI İÇECEK YÜZDE 99.8 ARTTI

Küçük bebeklerin nefes almalarını kolaylaştırabilmek ve tıkanan burunlarını açabilmek için kullanılan burun temizleyicilerde de %37.1’lik artış yaşanmıştır.

Annelerin süt miktarlarını artırabilmek için çokça kullandıkları sütlü içecek fiyatı %99.8’lik artışla ikiye katlamıştır. Emziren anneler için olan 200 gramlık sütlü içecek karışımının fiyatı 9,98 liradan, 19,95’e yükselmiştir.

Emziren annelerin kullandığı göğüs pedleri de %30.5 gibi ciddi fiyat artışı gören bir diğer üründür. Anne bebek ürünleri mağazasında bir markanın 60 adetlik göğüs pedinin fiyatı %17.7 artarken, bir başka markanın 40 adetlik paketinin fiyatı %43.4 artmıştır.

Emzirmekte olan annelerin her gün kullandığı bir başka ürün de göğüs pompalarıdır. Elektrikli ve manuel versiyonları olan bu ürünler ortalama %23.6’lık bir fiyat artışı yaşamıştır. Anne bebek ürünleri mağazasında aynı markanın elektrikli pompası %30.5, manuel versiyonu ise %16.8 fiyat artışı görmüştür.

ORTALAMA %35’LİK BİR FİYAT ARTIŞI

Sonuç olarak sadece son bir senede, tüm kalemleri içermese de, bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği masraflarında ortalama %35’lik bir fiyat artışı olduğu söylenebilecektir. Tabi ki bebek masrafları bunlarla da bitmemektedir. Aileler giyimden, bebek arabasına, mobilyadan, yakılan doğalgaza, birçok ek masrafla karşılaşmaktadır. Bu başlıklar da dikkate alındığında ve dur durak bilmeyen zamlar düşünüldüğünde bebek bakım maliyetinin çok daha fazla oranda arttığı görülecektir. AKP Genel Başkanı’nın sürekli olarak tekrarladığı çok çocuk yapma çağrısı, Saray ile halk arasındaki uçurumu ortaya koymakta, ülkeyi yönetenlerin vatandaşın halinden bihaber olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. İğneden ipliğe her şeye zam gelirken, çalışanların maaşları aynı ölçüde artmamakta, işsizler ordusu da her geçen gün büyümektedir. Sonuç olarak vatandaşlarımız aldıkları ücretlerle hayatlarını idame ettirmekte zorlanmakta, hızla yoksullaşmakta, çocuk sahibi olmak da adeta lüks haline gelmektedir.”