HDP'nin eski eşgenel başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'a yönelik cinsiyetçi saldırıyı partisinin grup toplantısında değerlendiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: "Sayın Erdoğan başta olmak üzere Türkiye’yi yönetenleri bu konuda tutum almaya davet ediyorum."

'KADINLARIN ÜZERİNDEN ÇİRKİN ELLERİNİZİ ÇEKİN' 

İktidarın rahatlatan açıklamalarına dikkat etmeyelim. Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu’nun çekimser açıklamalarının altında yatanlara dikkat edelim. Kurallara uyalım ki sağlık ordumuzun işini kolaylaştıralım. Devleti yönetenler, bizi biz yapan değerlere yabancılaştıkça, onları takip eden birtakım yarım akıllılar, meseleyi daha da batak bir hale getiriyor. Bunun son örneğini, bu seviyesizliği takip etmeyi meziyet sanan bir kendini bilmezin, sosyal medyadan Başak Demirtaş’ı hedef alan ahlaksızlığında gördük. Başak Demirtaş’a saldırı ne ilk ne de son olacaktır. Benzeri çirkin saldırıları yaşamış bir kadın olarak umarım ki son olur ama bu bir zihniyet meselesi. Bizi yönetenler bu konuda net bir tavır almadıkları sürece bu çürümüşlük devam edecektir. Onun için sayın Erdoğan başta olmak üzere Türkiye’yi yönetenleri bu konuda tutum almaya davet ediyorum. Bu ahlaksızlık, işine geldi mi kadının iffetinden dem vurup, icap ettiğinde, kadınlarımıza yönelik her tür alçaklığa yol veren, bir çürümüş zihniyetin ürünüdür. Türkiye’nin namuslu, haysiyetli insanları adına, bir kez de buradan sesleniyorum: Yeter artık! Çirkin dilinizi de, kirli ellerinizi de, kadınların üzerinden çekin artık. Kadın bedeni üzerinden siyaset yapmaya, son verin artık.

'DAMADININ MASALLARINA ARTIK KİMSE İNANMIYOR'

- Nedir bu trol ordusu; Birinci görevleri Sayın Erdoğan'ı övmek, ikinci görevleri bize sövmek. Türkiye parayla kendini alkışlatan bir yönetimi hak etmiyor. Türk milleti böylesine çapsız bir siyaseti hak etmiyor.

- Gelişmiş ülkelerde siyasette trol hesap kullanmak büyük ayıp olarak görülüyor. Ama bu arkadaşlar bırakın utanmayı bu sahtekarlığı savunuyorlar.

- Sayın Erdoğan senin trollerinden artık kimse korkmuyor. İYİ Parti o korku duvarını yıktı. Damadının masallarına da artık kimse inanmıyor. Çünkü senin trollerin sanal ama 3 bin 600 ek gösterge bekleyenler, atanamayan öğretmenler, işsiz milyonlarca genç gerçek.

- İktidardakiler hatalarını gördüler zannettik. Ülkeyi 15 Temmuz'a getiren ayak oyunlarından ders aldılar sandık.

'YAZIKLAR OLSUN SİZE'

- AKP'li bir genç yönetici canlı yayında itirafta bulundu. “FETÖ'cülerle kol kola girdik” aynen böyle dedi. İstifa etmesi görevden alınması bu kirli ittifakı aklamaz.

- Sayın Erdoğan, kumpaslarla askerlerimiz, sivillerimiz özellikle mi FETÖ'cülere kırdırıldı. İktidar hesaplarınızı vatanını milletini seven insanları teröristlere kırdırmak üzerine mi yaptınız. Güç sevdanız yerin dibine batsın. Devlet yönetme anlayışınız yerin yedi kat dibine batsın. Yazıklar olsun size.

İKTİDARA ESNAFLAR İÇİN TEKLİF

- Esnafımızın 2020 Mart ayından itibaren, yıl sonuna kadarki bütün vergi ve SGK ödemeleri, Ocak 2021'den başlamak ve vade farksız 24 ayda ödenmek üzere, yapılandırılsın. Buna, elektrik su ve doğalgaz faturaları da dâhil edilsin.

'BU TEDBİRLERİ ALIN'

Buradan iktidardakilere sesleniyorum; böylesine zor bir dönemde, elektrik, doğalgaz ve su faturalarının ertelenmesi beklenirken, üstüne ödenemeyen faturalar nedeniyle, elektriğinin ve suyunun kesilmesi, açma-kapama bedeli alınması, esnafın kalan son iş yapma imkanını da elinden alıyor. Borcu çok, geliri yok olan esnaf için, kepenk indirmekten başka çare bırakmıyorsunuz. “Çalışan başına 10.000 lira işletme sermayesi desteği” önerimizi, işte bunun için yapmıştık. Bu önerimizde ısrarlıyız. Küçük işletmelere ve esnafımıza, çalışan başına 10.000 lira tutarında, en az bir yılı faizsiz ve ödemesi bir yıl sonra başlayacak şekilde, 36 aylık işletme kredisini, “can suyu” olarak verin. Yanında 3 kişi çalışan bir berber esnafımız, 30 bin lirayı, 7 kişi çalıştıran bir restoran sahibi, 70 bin lirayı hemen bugün alsın ve işyerini açık tutabilmek için kullansın. Nakit akışına destek olmak amacıyla, Bağkur ödemelerine, en az 3 aylık muafiyet getirin, bu ödemeleri devlet yapsın. Esnafımızın 2020 Mart ayından itibaren, yıl sonuna kadarki bütün vergi ve SGK ödemeleri, Ocak 2021’den başlamak ve vade farksız 24 ayda ödenmek üzere, yapılandırılsın. Buna, elektrik su ve doğalgaz faturaları da dâhil edilsin.