İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin Enis Berberoğlu'yla ilgili Anayasa Mahkemesi kararını tanımamasının ardından CHP MYK olağanüstü toplanmıştı. Bugün ise milletvekilleri Meclis'te olağanüstü kapalı grup toplantısına çağrıldı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin Enis Berberoğlu'yla ilgili Anayasa Mahkemesi kararını tanımamasının ardından dün MYK olağan üstü toplandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Meclis Genel Kurulu'nda kürsüye çıkıp tepkisi dile getirdi. Bugün ise milletvekilleri Meclis'te olağanüstü kapalı grup toplantısına çağrıldı.

"Anayasayı askıya alma amacı taşıyor"

Halk TV'nin edindiği bilgilere göre kapalı grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu "Söylediklerimizde ve savunduklarımızda haklıydık. Haklılığımız, Anayasa Mahkemesi tarafından da oybirliğiyle onaylandı. Yerel Mahkemenin verdiği bu karar, Anayasayı askıya alma amacı taşıyor. Hukukun üstünlüğünü ve adalet duygusunu hedef alıyor. Halkın oyuyla gelenler, bir gün yine halkın oyuyla gideceğini bilmelidir, demokrasinin temeli de budur. Ancak bugün, halkın oyu ile geldikleri makamlardan gitmemek için her türlü yolu deniyorlar. Medyayı, yargıyı ele geçirme amaçlarının nedeni de budur" ifadelerini kullandı.

Yargıya olan güvensizliğe değinen Kılıçdaroğlu'nun, "Bir alt mahkemenin yargıda oluşturduğu derin çürümeyi, bir başka mahkeme gidermelidir. Çünkü yargıya olan güvensizlik, ancak bir başka yargı kararı ile yeniden sağlanabilir. Bu konuda da asıl büyük görev yargıya düşüyor." vurgusunu yaptığı belirtildi.

CHP ne yapacak?

Kılıçdaroğlu olayların soğukkanlılıkla izlenmesi yönünde milletvekillerini uyardığı aktarıldı. Kılıçdaroğlu sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bugüne kadar her söylem ve davranışımızda haklı çıktık. Gücümüzü de bu haklılığımızdan alıyoruz. 2. Yüzyıla Çağrı Beyannamemiz bu bağlamda çok önemlidir. 1. Yüzyılda Cumhuriyet kuruldu, 2. Yüzyılda da Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız. Yaşanan süreç, bu sözümüzü, her geçen dakika daha da anlamlı hale getiriyor."