Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala kurbanlık fiyatları netleşmeye başladı. Yem, elekreik, mazot ve nakliye giderleri kurbanlık fiyatlarında yıllık yüzde 90,6 ile yüzde 107,6 oranlarında artışlara neden oldu. Bu yıl küçükbaş kurbanlıklar 2 bin TL ile 8 bin TL aralığında, büyükbaşlar ise 15 bin 60 bin TL aralığında satılacaktır. 

Geçen yıla bakılırsa fiyatlar, büyükbaşta yüzde 107,6, küçükbaşta ise yüzde 90,6 oranında arttı. Ortalama fiyat kilogram başına; büyükbaşta 29 lira 46 kuruştan 61 lira 15 kuruşa, küçükbaşta ise 33 lira 36 kuruştan 63 lira 57 kuruşa yükselmiştir.

 Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar açıklamada bulunmuştur.

Bayraktar, '' Üretici maliyetlerindeki ciddi artışlar bu yıl ki kurbanlık fiyatları artışlarında etkili olmuştur.'' dedi.

Bayraktar, yem, elektrik, işçilik, veteriner ilaç, nakliye gibi girdilerde bu yıl önemli yükselişler olduğunu söyleyerek; ''Dolayısıyla kurbanlık fiyatları da geçen yıllara göre arttı.'' dedi.

''Üreticilerimizin kullandıkları elektriğin kilovatı geçen yıl 90,63 kuruş iken bu yıl yüzde 129,4 artışla 207,94 kuruşa yükseldi. Üreticilerimizin çalıştırdıkları bir işçiye ödedikleri brüt asgari geçen yıl 3 bin 577 lira iken bu yıl yüzde 39,9 artışla 5 bin 4 kuruşa yükseldi'' dedi.

Bayraktar diğer açıklamlarıdan şunları söylemiştir; 

''Geçen yıl mazotun litresine 7 lira 34 kuruş ödeyen üreticiler bu yıl 30 lira 8 kuruş ödemek zorunda kaldı. Yani litre fiyatında yüzde 309,8'lik artış yaşandı.''

''Mazot fiyatlarındaki artış hayvan nakillerini de etkilemiştir. Geçen yıl Kars ilinden; Ankara'ya 9 bin liraya giden nakliye aracı bu yıl 25 bin liraya İstanbul'a 12 bin liraya giden araç 35 bin liraya gitmektedir. Toplamda nakliye araçları ücretleri bir yılda 178 ile yüzde 191 arası oranlarında arttı. Bu durum son satış noktasında kurbanlık fiyatlarını da doğal olarak artırdı.''

TZOB'un yapmış olduğu tahminlere göre, bu yıl kurbanlık saysında geçen yıllara göe bir azalma olacaktır.

''Vatandaşlarımızın bu yıl alım gücü oldukça düştü. Bu da kurbanlıklara olan talebi azalttı.'' dedi.

''Emeklilere verilen bayram ikramiyesinde yapılacak ciddi iyileştirme satışları hareketlendirecektir.'' ifadelerini kullandı.

Bayraktar, bu yıl yaklaşık 720 bin büyükbaş, 2 milyon 150 bin küçükbaş, toplamda ise 2 milyon 870 bin kurbanlık hayvanın kesileceğini tahmin ettiklerini belirtmektedir. 

Bayraktar, '' Yüksek girdi fiyatlarına bağlı olarak bu yıl şehirlerde daha azkurbanlık çadır, dolayısıyla daha az kurbanlık göreceğiz.'' diyerek konuştu.