Merkez Bankası'nın bugün saat 14.00'da yapıcak olan açıklamada faiz ile ilgili kararanı açıklayacaktır. 

Ekonomistlerin söylediklerine göre; faizin sabit bırakılması gerektiğini düşünmektedirler.

Küresel faiz artışları ve Mayıs ayında yüzde 73'ü aşan enflasyonun gelecek aylarda yükselişini sürdürmesinin beklenmesine rağmen Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısında politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bırakması bekleniyor.

Reuters anketine katılan 15 ekonomist'in 14 Haziran ayı Para Politikası Kurulu toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşündedir. Bir katılımcı ise, politika faiz'in yüzde 13'e indirileceği görüşündedir.

Bloomberg anketine katılan 26 ekonomistin 25'i bugünkü toplantıda faizin sabit bırakılacağını beklerken, bir ekonomist 100 baz puanlık indirim öngördü.

Ekonomistlerin bekleyişlerine bakılırsa 24 yılın en büyük seviyesinde ulaşan enflasyonda zirvenin henüz görülmediği ve birkaç ay daha yükselişin sürebileceğini gösteriyor.

Yılsonu için tahmin veren toplam 9 katılımcının tamamı politika faizinin yüzde 14'te kalacağını öngörüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda hükümetin fazileri yükseltmeyeceğini ve aksine daha da indireceğini söylemiştir. Mevcut politikada hükümet üretimi, ihracatı ve istihdamı artıracak şekilde yatırımların düşük faizle özel sektör tarafından yapılmasını istemektedir.

Merkez Bankası, fazin enflasyona sebep olduğu görüşünü savunan Erdoğan'ın talepleri doğrultusunda geçen yılın sonunda politika faizini kademeli olarak 500 baz puan indirerek yüzde 14'e çekmiştir. O günden beri ise faizlerde değişiklik yapılmamıştır.

Geçen sene gevşeme döngüsü ile birlikte kur krizine ve enflasyonun sert yükselmesine sebep olurken, Şubat ayında Rusya ve Ukranya ile igili sorunlar çıktığında artan küresel enerji maliyetleri ise fiyat artışlarını daha da körüklemiştir.

Merkez Bankası , faiz kararını 23 Haziran saat 14..00'da açıklayacaktır. Sizlere bilgilendirme yapılacaktır.